Bohaterowie

Helena Marusarzówna
Piękna i odważna

Hela znała doskonale góry. Wiele razy przeprowadzała ludzi, przewoziła ważne dokumenty z Węgier do Polski. W marcu 1940 roku została aresztowana przez gestapo.

Bronisław Czech
Dusza polskich nart

Bronisław Czech sięgał po tytuł mistrza Polski aż 25 razy! Trzykrotnie bił rekord Polski w skokach narciarskich. Był trzykrotnym olimpijczykiem.

Leszek Lubicz-Nycz
Zarażony niepodległością

Czuł się przede wszystkim żołnierzem. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w 1. Pułku Artylerii Górskiej i otrzymał swoje pierwsze odznaczenie – Virtuti Militari V klasy.

Antoni Maszewski
Bieg po zwycięstwo

Wśród bohaterów bitwy pod Monte Cassino był kpt. Antoni Maszewski – lekkoatleta, średniodystansowiec i płotkarz, którego nazwisko znało każde dziecko w przedwojennej Polsce.

Józef Noji
Na własnych prawach

Józef Noji odmówił podpisania volkslisty. Chciał walczyć o Polskę, dlatego zaangażował się w działalność podziemną – tak jak jego idol i rywal Janusz Kusociński.

Stanisław Marusarz
Twardy góral

Sportowe sukcesy, które odnosił Stanisław Marusarz, były nie tylko efektem miłości do nart, ale też wyrazem wielkiego patriotyzmu.

Janusz Kusociński
Król bieżni

Janusz Kusociński był najlepszym polskim lekkoatletą okresu międzywojennego i pierwszym Polakiem, który w męskich konkurencjach zdobył złoty medal olimpijski. Dwukrotnie ustanowił rekord świata.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz
Kochał Polskę

Polski James Bond, najlepszy dywersant II wojny światowej i agent nr 1. Jest oceniany jako najskuteczniejszy sabotażysta, wart więcej niż dywizja wojska.

Eugeniusz Lokajski
Olimpijczyk i fotograf

Nikt ze współczesnych nie zdawał sobie sprawy, że ten spokojny, cichy, eks-sportowiec […] będzie w przyszłości człowiekiem, który […] da dowód polskiej prawdzie tej wojny…

Halina Konopacka
Polskie złoto

Halina Konopacka była siedmiokrotną rekordzistką świata w trzech dyscyplinach: rzucie dyskiem, rzucie dyskiem oburącz i pchnięciu kulą. Rekord Polski biła 56 razy!