O kampanii

Hela marzyła o odnalezieniu skarbu, który pozwoliłby jej sfinansować zakup nart. Jurka roznosiła energia i najchętniej nie wychodziłby z wody, doskonaląc umiejętność pływania. Halinka cierpliwie odrzucała piłki kopane przez brata w stronę bramki, zadziwiając wszystkich swoją siłą i zręcznością. Co łączy tych młodych amatorów sportu? Każdy z nich stał się wybitnym zawodnikiem i z dumą reprezentował Polskę. Helena Marusarzówna, Jerzy Iwanow-Szajnowicz i Halina Konopacka odnosili wspaniałe sukcesy w sporcie, a kiedy nadszedł moment próby – nie wahali się ryzykować życiem, by stanąć w obronie Ojczyzny zaatakowanej przez Niemcy i ZSRS.

Eugeniusz Lokajski „Brok” podczas Powstania Warszawskiego
Fot. Wikipedia

Fundacja Instytut Łukasiewicza realizuje kampanię promującą wśród młodzieży wybitne postaci polskiego sportu, które odznaczyły się szczególnymi zasługami dla kraju. Projekt „Mistrzowie i patrioci” jest realizowany w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służy przypomnieniu sylwetek polskich sportowców – narodowych bohaterów, którzy od 1 września walczyli z Niemcami, a od 17 września – także z sowietami. Sportowcy wstępowali do wojska i organizacji podziemnych, ginęli w kampanii wrześniowej, katyńskim lesie, pod Monte Cassino, w Powstaniu Warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych. Choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska.

Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. – Przygotowywane przez Fundację Instytut Łukasiewicza przedsięwzięcie jest wartościową inicjatywą, która służy upowszechnianiu wiedzy historycznej oraz popularyzowaniu wśród młodych ludzi chlubnych postaw polskich sportowców w zmaganiach o wolną Polskę – napisał Minister Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Kampania jest adresowana do uczniów szkół ogólnokształcących, które bardzo często okazują się kuźnią młodych talentów sportowych. To w okresie szkoły średniej kształtują się charaktery i życiowe postawy młodych ludzi. Celem zadania jest upowszechnianie szeregu wartości związanych ze sportem: patriotycznych, wychowawczych i edukacyjnych.

W ramach projektu organizujemy konkurs dla uczniów liceów ogólnokształcących. Jego efektem będzie publikacja zawierająca refleksje młodzieży na temat bohaterów. Głównym „gadżetem” kampanii będzie stworzona specjalnie na potrzeby projektu edukacyjna gra planszowa. W ostatnim miesiącu realizacji kampanii zorganizowane zostanie uroczyste podsumowanie – gala z wręczeniem nagród.