Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Mistrzowie i patrioci” z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Laureaci konkursu „Mistrzowie i patrioci” organizowanego pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP w Stulecie Odzyskania Niepodległości odebrali nagrody. Uroczystość z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie poprowadził Prezes Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdziarski.

Każdy z 65 laureatów w towarzystwie opiekuna otrzymał dyplom, nagrodę rzeczową w postaci sprzętu elektronicznego, grę planszową „Mistrzowie i patrioci” oraz publikację podsumowującą projekt. Prezydent Andrzej Duda i Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk osobiście złożyli gratulacje każdemu z nagrodzonych. Prezydent podziękował laureatom, dyrektorom szkół i nauczycielom, a także organizatorom i partnerom: Ministerstwu Sportu oraz KGHM Polska Miedź S.A.

– Bardzo dziękuję za zorganizowanie tego konkursu jako pewnego wydarzenia związanego ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, które obchodzimy od zeszłego roku – mówił Prezydent Andrzej Duda. Odniósł się także do bohaterów konkursu – polskich mistrzów sportu zasłużonych dla Ojczyzny. Przywołał m.in. postaci Haliny Konopackiej, Janusza Kusocińskiego i Heleny Marusarzówny. – Byli patriotami, bo walczyli dla Polski, po to żeby usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego, zobaczyć łopoczącą na wietrze, na najwyższym maszcie polską flagę. Ale potem także walczyli jako patrioci, by Polska wróciła na mapę, by polską flagą można było się posługiwać, byśmy żyli w wolnym państwie. I w tej walce niektórzy z nich oddali życie.

Po rozdaniu nagród odbyła się dyskusja młodzieży z Prezydentem RP. Laureaci pytali m.in. o jego dawne i obecne sportowe pasje, a także patriotyczne wychowanie wyniesione z domu. Prezydent podzielił się z uczestnikami swoimi wspomnieniami z czasów harcerstwa. Pozytywnie odniósł się do wypowiedzi jednego z uczniów, by sylwetki polskich mistrzów sportu zasłużonych dla Ojczyzny były bardziej obecne w programie nauczania historii.

W konkursie „Mistrzowie i patrioci”, którego celem było upowszechnienie wiedzy o wybitnych sportowcach, wzięło udział ponad 1,2 tys. uczniów z kilkuset szkół w całej Polsce. Prace zostały ocenione przez sześcioosobowe jury, w skład którego weszli: Poseł Ryszard Czarnecki pełniący honorowy patronat nad projektem, Dariusz Buza – Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu, Mirosława Pattenden – przedstawicielka KGHM Polska Miedź, partnera projektu oraz reprezentanci Instytutu Łukasiewicza.

Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski, Krzysztof Sitkowski/KPRP